vaskulerlezyonlarbanner

Vasküler Lezyonlar Hakkında

Vasküler lezyonlar cildin hemen altında bulunan birçok kılcal damarın büyüyüp şişmesi ve bir araya gelmesi şeklinde oluşur. Bu damarlar eğer yüzeye yakınsa dışardan kırmızı renkte eğer derindeyse mavi renkli bir görünüme sahiptir. Vasküler lezyonların bazı türleri doğum sırasında oluşur bazıları da ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkabilirler.

Vasküler Lezyon Tedavisi

Vasküler lezyon tedavisinde kullanılan lazerler damar içinde bulunan oxyhemoglabin tarafından emilir ve böylece oxyhemoglabin ısınır ve damar büzüşür. Oxihemoglabin tarafından en iyi emilen ışık 532nm dalgaboylu pulse dye lazerdir. Ancak bu ışın melanin tarafından çok iyi tutulduğu için cilde derin nüfuz edemez. Bu yüzden lazerler yüzeysel vasküler lezyonlar için daha uygundur.
1064nm dalgaboylu nd yag lazerler ise oxihemoglabin tarafından daha az tutulur ancak cildin daha derinine nüfus ettikleri için derin bölgede yer alan lezyonlarda da etkilidir.
IPL cihazlarlarının ışıkları 515nm-1200nm arasında dalgaboyunda olduğu için vasküler lezyon tedavisinde kullanılabilir ancak etkileri Nd yag lazer kadar olamamaktadır.

 Vasküler Lezyon Çeşitleri

Telanjiektazi:Yüz, dekolte, boyun ve nadiren vücudun diğer bölgelerinde yüzeye yakın konumdaki damarların genişlemesiyle ortaya çıkan problemdir. Yüz bölgesi dışında bacaklarda da görülebilir. Genişleyen damarların çapı 0.5 – 1 mm ‘yi bulur.

vaskulerlezyonlartelejiktenazi
Spider angiomas:Spider nevus, nevus araneus, scular spider, spider telangiectasia olarak da bilinir. Bir tip telanjiektazidir. Görünüm olarak ortada kırmızı bir nokta ve çevreye yayılan kırmızı uzantılar şeklindedir. Genel olarak yüz bölgesinden görülen bir problemdir.

vaskulerlezyonlarspider
Cherry Angiomas:Kan damarlarının anormal bir şekilde birikmesi ile oluşan dışa doğru uzamış kitleden oluşur. En çok görülen angioma çeşididir. Yaşlılık ile birlikte oluşma sıklığı artar.

vaskulerlezyonlarcherry
Neovaskülarizasyon: Kan damarlarının normalde bulunmadıkları bir dokuda çoğalması ile oluşur. Bu problem yaralanma sonucu meydana gelebilir.

vaskulerlezyonlarneovaskularizasyon
Port Wine Stain (Şarap lekeleri): Bir tür doğum lekesi çeşididir. Kırmızımsı-eflatun rengine sahiptir. Genellikle yüzde ortaya çıkan ama vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir.

vaskulerlezyonlarsaraplekesi
Rosacea (kırmızı yüz): Yüz bölgesinden meydana gelen kızarıklara verilen isimdir. Oluşma nedenleri arasında:

  • Güneşe maruz kalmak
  • Stres
  • Sıcak hava
  • Rüzgar
  • Ağıs egzersiz
  • Alkol
  • Sıcak banyo
  • Soğuk hava
  • Baharatlı yiyecekler
  • Yüksek nem

gibi nedenler sayılabilir. Dört çeşit rozasea vardır. Bunların biri göz içinde ortaya çıkar.