yara ve akne izi

Yara izi nasıl oluşur

Yaralanmanın meydana geldiği bölgede sağlıklı ciltlerde rastgele bir şekilde yayılmış kolajen dokunun yerini aynı yöne doğru uzanan yoğun miktarda kolajen proteini alır. Kolajen dokunun bu düzenli dizilişi yarayı meydana getirir. Yara izleri vücudumuzun kendini onarma mekanizmasının bir ürünüdür.

Yara izi çeşitleri

Hipertrofik skarlar piercing, kesik veya yanık sonrasında oluşurlar. Hipertrofik skarlar kırmızı ve kalındırlar. Bu skar türü kendi sınırları dışına uzanıp büyümeye devam ederlerse keloid adı verilen kitleyi oluştururlar. Keloid bu şekilde normal hipertrofik skardan ayrılır. Cilt altında bulunan yağ ve kas dokusunda azalma olduğunda cildin o bölgesinde çöküntüler oluşur. Bunlara atrofik skar adı verilir. Çatlaklarda bir tür yara izidir. Derinin aşırı ve ani esnemesi nedeniyle oluşurlar. Özellikle doğum sonrasında, ergenlik döneminde vücudun hızlı büyümesi ile ve ani kilo alma durumlarında çatlaklar meydana gelebilir. Akne izleri de bir çeşit yara izidir. Akneler, cildimizde bulunan yağ kanallarının tıkanması sonucunda cilt altındaki yağ bezlerinde üretilen yağın dışarı çıkamayarak iltihap oluşturması sonucunda oluşur. Akne izleri, aknenin iyileşmesi sırasında oluşurlar.

Yara izi tedavisi

Fraksiyonel lazerler ve fraksiyonel radyofrekans cihazları yara izinde yoğun şekilde bulunan kolajen proteinini tahrip ederek kolajen kitlenin aynen sağlıklı ciltlerde olduğu gibi düzensiz (rastgele) bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlar. Bu sayede yara izi belirtileri azalır. Bioteb çatlak tedavi cihaz ise yara izi tedavisinde etkili ürünleri cilt altına göndrerek tedavi yapar. Mikrodermabrazyon tedavisi de yara izlerinde kullanılır.