mezoterapibanner

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi kelimesinin anlamı Yunanca Mesos yani orta ve therapia yani medikal terapi kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiştir. Mezoterapi tedavisi cerrahi olmayan bir tedavidir.  Mezoterapi tedavisi ilk defa Fransız doktor  Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. Mezoterapi tedavisinin uygulama şekli topikal olmayıp tedavide amaç mezoterapi ürünün cildin altına enjekte edilmesidir.

Mezoterapi tedavisi yöntemleri

Mezoterapi tedavisindeki asıl amaç mezoterapi ürünün problemli cildin altına gönderilmesidir. Bu işlem için kullanılan yöntemlere bakalım.

İğnesiz mezoterapi

Bu yöntemde iğne kullanılmaz. Mezoterapi ürünün cilt altına gönderilmesi elektriksel akım yolu ile yapılır. Ürünün elektrik akımı kullanılarak cilt altına gönderilmesi işlemine elektroporasyon veya iontoporasyon işlemi adı verilir. Bu yöntemlerin genel ismi ise iğnesiz mezoterapi olarak adlandırılır.

Mezoterapi tabancası yoluyla enjeksiyon

Bu yöntemde mezoterapi ürünün bir şırıngaya çekilir. Şırınga mezoterapi tabancası üzerindeki yuvasına yerleştirilir ve daha sonra iğnenin derinlik ayarı yapılır. Bundan sonra tabancanın doz ayarı yapılır ve sonrasında tabancanın tetiğine basmak suretiyle uygulama yapılacak cilt altı bölgesine mezoterapi ürünü gönderilir. Tedavi mikroenjeksiyonlar yöntemi ile 1-2 mm aralıklarla yapılarak tamamlanır.

Dermaroller

Dermaroller silindirik bir yüzey üzerinde bulunan genelde titanyum malzemeden olan birçok iğnenin bulunduğu bir aparattır. Dermaroller cilt üzerinde gezindirilmesiyle cilt üzerinde kanallar açılır. Açılan kanallardan mezoterapi ürünü içeriye girer.

Dermapen

Dermapen için, dermaroller’ın otomatik versiyonu diyebiliriz. Dermapen elektik ile çalışan, iğne derinliği ve iğnelerin cilde vuruş hızı kademeli olarak ayarlanabilen bir cihazdır. Dermapenin fonksiyonu aynı dermarollerda olduğu gibi ciltte kanallar açarak uygulanan ürünün cit altına nüfus etmesini sağlamaktır.