leketedavisibanner

Leke Nasıl Oluşur?

Lekeler melanin üretimden sorumlu melanosit hücrelerinin bir araya gelmesi ile oluşurlar. Bunların bazı çeşitleri doğuştan oluşurlar bazıları ise ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkarlar. Pigmentli lezyonların (leke) ciltte bulundukları bölgeye göre çeşitleri aşağıdadır.

Leke Çeşitleri

Epidermal Lekeler:Cidin epidermis (üst deri) bölgesinden bulunur.

Çil: Ortaya çıkması genetik faktörlere ve güneşe maruz kalmaya bağlı olan leke kümeleridir.
Lentijin: Sınırları keskin bir şekilde belirli küçük kahverengi lekelerdir.
leketedavisilentijin
Sütlü kahve lekeleri (Café au lait): Doğum sırasında ortaya çıkarlar. Bir çeşit doğum lekesidir. Renkleri açık kahverengidir.
leketedavisisutlukahve
Seboreik keratoz: Seboreik keratoz, epidermisi oluşturan keratinosit hücreleri içinde oluşur. İyi huylu tümörlerdendir. Yaşlılıkla beraber görülme sıklığı artar. Renk olarak açık kahve tonununda siyaha kadar değişik renklerde görülebilir.
leketedavisiseborataikkreatiz

 

Epidermal/dermal Lekeler: Lekenin bir kısmı dermis diğer bir kısmı epidermis sınırlarında bulunur.

leketedavisimelazma
 Melazma: Genellikle hamilelerde görülen bir leke çeşididir. Kahve renkte bir lekedir. Melazma lekeleri güneş lekesi olarak da adlandırılır. Güneşe maruz kalan bölgelerde östrojen ve progesteron hormonlarının tetiklemesi ile oluşurlar. Melazma lekesinin oluşumunda genetik faktörlede etkilidir
leketedavisinevuzspilus
Nevus spilus: Doğuştan veya sonradan ortaya çıkanbenekli bir yapıya sahip leke çeşididir.

Dermal pigmentli lekeler:

leketedavisinevusota
Nevus of ota: Daha çok kadınlarda görülen mavi renkli lekelerdir. Yüzde görülen problemdir. Doğum sırasında ortaya çıkabildiği gibi ergenlik döneminde ortaya çıkma ihtimali de vardır.
leketedavisinevusito
Nevus of İto: Nevus ota ile problemin ortaya çıkma yerinde ayrılır. Nevus ito omuz ve üst kolda görülür.

Leke Tedavi Yöntemleri

Q-Switched Nd. Yag lazer cihazlar ile leke tedavisi: 1064nm/532nm dalgaboylarında atış yapabilen cihazlardır. Tüm pigmentli lezyon (leke) çeşitlerinde en iyi sonuç veren cihazlardır.

IPL cihazı ile leke tedavisi: 515-1200nm dalgaboyu arasındaki ışık spektrumunu tedavi için kullanan cihazlardır. Nevus ota ve nevus ito gibi dermis kaynaklı lekeler haricinde kullanılabilir.

Alexandrite lazer cihazı ile leke tedavisi: 755nm dalgaboyu ışık kullanılır.Nevus ota ve nevus ito gibi tedaviler dışından kullanılabilirler. Dermis lekelerinden etkili değildir.

Fraksiyonel lazer ile leke tedavisi: Epidermal lekelerde sonuç verir. Melasma ve nevus spilus gibi problemlerde de etkildir.