Epilasyon ve Dalgaboyu

Lazer epilasyon ve IPL epilasyon yöntemleri birer fotoepilasyon yöntemidir. Lazerle epilasyonda kullanılan belli başlı cihazlar; alexandrite lazer epilasyon cihazı, diyod lazer epilasyon cihazı ve Nd. yag lazer epilasyon cihazıdır. Bu lazer epilasyon cihazlarının en önemli farkı kullandıkları ışığın dalgaboyudur.

Tüm lazer epilasyon cihazlarında amaç ışığının kıldaki melanin pigmentini yakmasıdır. Melanin en iyi 300nm-400nm dalgaboyu bandındaki ışık tarafından emilir. 300nm-400nm dalgaboyun bandındaki lazer cilt tarafından da iyi tutulduğu ve erinin altına inmediği için hem yanık riski yüksek hemde kıl köküne ulaşmadığı için sonuç verme açısından yetersizdir. Bu yüzden lazer epilasyon da kullanılan cihazların dalgaboyları 600nm-1100nm aralığındadır. Lazer ve IPL epilasyonda kullanılan dalgaboyları ilerleyen bölümde anlatılmıştır.

Epilasyon yöntemleri

IPL cihazı ile epilasyon

640-1200nm arasında dalgaboyu arasındaki ışık demetini kullanır. Epilasyonda dalgaboyu küçüldükçe beyaz ten ve siyah kıllarda daha iyi sonuç alınır. Koyu tenliler daha iyi sonuç için yüksek dalgaboyunda çalışmak gerekir. IP cihazlarının yaydığı ışınlar içinde düşükten yükseğe her dalgaboyunda ışık olduğundan dolayı IPL epilasyon her tip cilt için uygun bir yöntemdir.

Diode lazer cihazı ile epilasyon

Diode lazer epilasyonda 810nm dalgaboylu ışık kullanılır. 810nm dalgaboylu ışık melanin tarafından alexandrite lazer ışığına göre daha az (755nm), Nd. Yag lazer ışığına göre daha çok tutulur. (1064nm)

Bu yüzden ışığın cilt altına inme derinliği alexandrite lazerden fazla, Nd. Yag lazerlerden düşüktür.

Diode lazerler, yukarıda anlatılan, dalgaboyu ve ışığın cilt altına inme derinliği ilişkisinden dolayı koyu ciltlerde alexandrite lazerlerden daha iyi sonuç verir. Ancak koyu ciltlerde en iyi sonuç veren cihaz kuşkusuz Nd. Yag lazer cihazlarıdır. Diode lazer ışığı alexandrite lazer ışığına göre daha derine indiği için diode lazer cihazı ile epilasyon derinde bulunan kıllarda, örneğin bikini bölgesi ve yüz gibi, daha iyi sonuç verir.

Diode lazer epilasyon tek tek atış yöntemi ile veya ütüleme epilasyon yöntemi ile uygulanır. Ütüleme epilasyon yönteminde düşük enerjili seri atışlar yapılarak cilt üzerindeki aynı bölge üzerinden 4-6 kez geçiş yapılır. Her geçişten sonra kıl kökü biraz daha ısınır ve son geçişte kıl kökü yanar. Kıl kökünün tek atışta değil de 4-6 geçiş sonunda yavaş yavaş yakılmasından dolayı ütüleme epilasyon yönteminde acı hissi çok azdır. Cheveux ütüleme epilasyon cihazı hem tek tek atış moduna hem de ütüleme atış moduna sahip bir cihazdır. Bu yüzden Cheveux ile epilasyon oldukça komforludur.

Bu yöntemde kullanılan 810nm dalgaboylu ışık alexandrite lazerin 755nm dalgaboylu ışığına göre melanin pigmenti tarafından daha az emilir. Bu yüzden cilt tarafından daha az emilir ve bu sayede daha derine nüfuz eder. Melanin tarafından daha az emilmesi demek cildin daha az ısınması ve daha düşük yanık riski anlamına gelir. Diode lazer epilasyon cihazında profesyonellerin tercihi Cheveux Ütüleme Diode Lazer Cihazı Türkiye’de 100 farklı seçkin merkezde kullanılmaktadır. Cheveux ütüleme diode lazer cihazı aynı zamanda FDA belgesine sahip en çok satılan cihazdır. >Cheveux ütüleme diyot lazer FDA belgesini görmek için tıklayın.

Alexandrite lazer cihazı ile epilasyon

Bu yöntemde 755nm dalgaboylu ışık kullanılır. 810nm diyod lazere göre dalgaboyu daha düşük olduğu için cilt altına nüfuziyeti daha azdır. Beyaz ciltlerde kullanımı iyi sonuç verir. Koyu tenli kimselerde düşük enerji ile dikkatli kullanımı gerekir. Bronz tenlerde kullanılması tavsiye edilmez.

755nm lazer ışığın cilt altına inme derinliği diyod (810nm) ve Nd. Yag (1064nm) lazer ışığına göre daha azdır. Bu yüzden yüz ve sakal bölgesindeki derinde bulunan kıllarda etkisi sınırlıdır. Saniyede 80 Joule enerji ile atış kapasitesi ve 20mm çapında spot size başlık ile Noblex Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı teknik anlamda oldukça yüksek kapasitede bir cihazdır.

Nd.Yag lazer cihazı ile epilasyon

Nd. yag lazer cihazlarında dalgaboyu olarak 1064nm dalgaboylu ışık kullanılır. Dalgaboyu en yüksek cihaz olan Nd. yag lazerler melanin tarafından en az tutulan ve cilt altına nüfuziyeti en fazla olan (6mm) 1064nm dalgaboylu ışık kullanırlar. Melanin tarafından emilim katsayısı düşük olduğundan dolayı epilasyonda yanık riski çok azdır. Cilt altı nüfuziyeti çok yüksek olan Nd. yag lazerlerde sakal ve bikini bölgesinde kesin çözümdür. Nd. yag lazerler ile epilasyonun dezavantajı ise epilasyon sırasında acı hissinin diğer lazerlere göre daha yüksek olmasıdır. Aileen Plus Nd. Yag Lazer Cihazı gaz soğutma sistemine sahip olduğundan acı hissi minimum derecededir. Aileen Plus Nd. Yag Lazer Cihazı ile epilasyon yanında cilt gençleştirme ve damar tedavisi de yapılabilmektedir.

İğneli epilasyon

İğneli epilasyon kıllar köklerine elektrik akımı verilerek yok edilir. Işık yerine elektrik akımı kullanıldığından dolayı kıl renginin önemi yoktur. İğneli epilasyon yönteminde kullanılan iğneli epilasyon cihazlarının çeşitli programları bulunmaktadır. Bu modlar; elektroliz, termoliz, blend ve flash programlarıdır. Elektroliz yönteminde doğru akım kullanılır. Bu akım kıl kökğnde kimyasal değişikliğe yol açar ve kıl kökünün